Väčšina konzumentov má vážny problém s nakupovaním – výrazne veľa minú na veci, ktoré skutočne nepotrebujú a už vôbec tie veci neboli tovarom, po ktorý prišli títo nakupujúci pôvodne. Bodaj by aj nie – supermarkety sú tak navrhnuté – predajcom ide o to, aby sme čo najviac peňazí minuli na hlúposti, ktoré naozaj nepotrebujeme a asi ani nikdy nevyužijeme. My vás však chceme poučiť, ako sa takémuto správaniu vyhnúť a ako nakupovať premyslene, systematicky a nebyť impulzívny nákupný maniak. Jednoducho vám ukážeme pár základných a veľmi jednoduchých trikov, vďaka ktorým budete pred supermarketmi a ich ťahmi o krok dopredu.
Prvý a klasický spôsob je nákupný zoznam. Iste si pamätáte, vaše mamy ho nosievali, dávali vám ho a keď ste ho mali, tak ste vždy kúpili presne to, čo ste potrebovali a nikdy ste len tak bezcieľne neblúdili pomedzi regály a nepozerali sa po niečom, čo by ste náhodou mohli chcieť. Do obchodu musíte ísť s tým, že viete, čo presne chcete a nekúpite nič iné (jedine alternatívu vášho žiadaného tovaru, keby náhodou došiel).
Pamätajte na to, že všetky „zľavy“ a „akcie“ nemusia nutne znamenať to, že je to pre vás výhodná kúpa. Mnohokrát to býva ľahký reklamný ťah, ktorým vás upútajú na tovar, ktorý by ste inak, bez danej zľavy, ani trochu nezvažovali.
Pamätajte si jednoduchú zásadu – menej je niekedy viac. Aj pre vašu peňaženku aj pre planétu. Radšej akoby ste mali toho nakúpiť zbytočne veľa, kúpte menej a nechajte si možnosť ísť keď tak na ďalší rýchly nákup. Ak nakúpite priveľa, môže sa stať, že niektoré menej trvanlivé potraviny skončia v koši a to je veru škoda.
Nie ste tak bohatý, aby ste si kupovali lacné veci. Niekedy je síce počiatočná investícia väčšia, ale vyplatí sa. Je lepšie kúpiť si drahšiu vec, ktorá vydrží roky a nebude upadať na kvalite, ako lacnejšiu, ktorú budete čoskoro musieť vymeniť. Z dlhodobého hľadiska by ste mohli na lacných veciach, napr. spotrebičoch, elektronike, atď. akurát tak prerobiť.